Cebrerus FPT (server) + WinSCP (klient)
Kerio (server) + Thunderbird (admin)
PDFCreator (server- sám) / na klientovi sdílený
WordPress (server sám)
XAmpp (server – sám)
Cobian (sám na serveru i na klientovi) / záleží podle zadání
Antivitus (Ariva) – U VŠEHO
ZAČÁTEK
Windows 10
-Klikneme na modrou ikonku New
-Nevyplníme ISO (zatím)
-VŽDY ZVOLÍME PRO (KVŮLI OFFLINE MOŽNOSTI)
- Nastavit pro OSOBNÍ POUŽITÍ
- Offiline account, Limited experience
- U vyskakovacích modrých oken po instalaci a přihlášeních ohledně networks dávat “ANO”
- Nastavit IP adresu (otevřít nastavení sít a internet, změnit možnosti adaptéru, vlastnosti, IPV4, použít následující IP adresu – 192.168.0.10, kliknout na masku, OK
- Přejmenovat počítač ! (tento počítač, vlastnosti, přejmenovat počítač), restart
- Nastavit VirtualBox na VNITŘNÍ SÍŤ
- Jít do programu Firewall v programu Windows defender s pokročilým zabezpečením
- Jít do programu Firewall v programu Windows defender s pokročilým zabezpečením, následně dát “základní diagnostika sítě ICMPV4-in/out” – jedno je privátní, jedno je doména //// ISCSI (TCP-IN – na serveru je jednou, na klientu 2x)
Windows 2022 SERVER
-Klikneme na modrou ikonku New
-Nevyplníme ISO (zatím)
-VŽDY ZVOLÍME STANDARD DESKTOP !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
- U vyskakovacích modrých oken po instalaci a přihlášeních ohledně networks dávat “ANO”
- Nastavit IP adresu (otevřít nastavení sít a internet, změnit možnosti adaptéru, vlastnosti, IPV4, použít následující IP adresu – 192.168.0.1, kliknout na masku, OK
- Přejmenovat počítač ! (tento počítač, vlastnosti, přejmenovat počítač), restart
- Nastavit VirtualBox na VNITŘNÍ SÍŤ
- Jít do programu Firewall v programu Windows defender s pokročilým zabezpečením, následně dát “základní diagnostika sítě ICMPV4-in/out” – jedno je privátní, jedno je doména //// ISCSI (TCP-IN – na serveru je jednou, na klientu 2x)
- Na serveru nainstalujeme active directory (jen se proklikat a zadat asi na 4 okně active directory domain services, nic dalšího zde měnit nepotřebujeme)
- Povýšit server na řadič domény (třetí / poslední možnost jen s oknem pro doménu), heslo na druhém okně není důležité (např. Bakuadmin), zbytkem se proklikáme, po instalaci by se nám server měl automaticky restartovat.
- Teď vytvoříme org. jednotky, skupiny či uživatele v active directory (např. SKOLA vytvoříme přímo v “brezsky.local” v active directory)
-!!VŽDY ODŠKRTNOUT POLÍČKO OHLEDNĚ OCHRANY PŘED SMAZÁNÍM!! – Je to zbytečné- - např. UČITELÉ, ŽÁCI, UČETNÍ, ADMINI, JIDELNA –
- Dále vytvoříme uživatele –
- Až bude vše dokonáno, admina v AD povýšíme na admina. To uděláme tak, že na něho klikneme pravým, dáme vlastnosti, je členem, přidat “Administrators”, “Domain admins”, potvrdit, ok, zavřít
- Připojit klienta do domény: (otevřít nastavení sít a internet, změnit možnosti adaptéru, vlastnosti, IPV4, u druhé části okna zaškrtnout “upřednostňovaný server DNS” – tam zadat IP serveru.
-Dále půjdeme opět u klienta do “tento počítač”, “vlastnosti”, vlastnosti systému, Název počítače, “změnit”, v sekci “je členem” zakliknout “doménu” a napsat doménu “brezsky.local”, zadat přihlašovací údaje k administrátorovi serveru a jsme tam, následně se nám PC restartuje (pokud ne, musíme ho restartovat my), můžeme se následně už přihlásit přímo na někoho z domény (adminpedro, zakpedro, atd.)
- Na adminu dát do disku “C” domovskou sloužku “HOME”. Vlastnosti, možnosti, rozšířené sdílení, sdílet složku, následně dát ještě k tomu “oprávnění”, odstranit “everyone” a nahradit je “authenticated users” + !povolit jim část “změnit”!, potvrdit
- Následně půjdeme opět do vlastností složky Home, tentokrát se přesuneme na třetí položku “Zabezpečení” a zde přidáme všechny uživatele (adminpedro, zakpedro atd.) – admin má všechny práva, žák i ostatní má jen ty, co jsou tam již přidané deafultně.
- Následně zůstaneme ve stejné sekci “zabezpečení”, “upřesnit”, “zakázat dědičnost”. Následně se dvojklikem dostaneme do složky, dáme povolit admin. práva a jsme ve složce.
- Teď do šložky HOME vytvoříme další běžné složky pro jednotlivé stejné kategorie, jako předtím (UCITELE, UCETNI, ADMINI, ZACI, JIDELNA)
- Následně těmto složkám přidělíme jednotlivé uživatele. Půjdeme do active directory, klikneme např na (Admin Pedro), dáme vlastnosti, Profil, zda vybereme např. disk “M” a připojíme cestu v následujícím formátu (teď zde budou obrácená lomítka) “\server-brezsky\HOME\Admini(složka, kterou jsme si v HOME vytvořili),\%username%
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! DÁVAT VŠECHNY UŽIVATELE DO STEJNÉHO DISKU (AŤ JE TO ADMIN, ZAK, JIDELNA), VŠECHNY V TÉTO SEKCI DÁVAT DO STEJNÉHO DISKU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
- Stejný proces udělat pro všechny ostatní
JAKO DALŠÍ BUDE MAPOVÁNÍ JEDNOTEK
- Správa zásad skupiny
- Rozkliknout naši doménu (brezsky.local), domény, opět brezsky.local, SKOLA, vytvořit nový objekt zásad skupiny (1 možnost), zadáme název (např. mapování), klikneme na vytvořený objekt pravým tlačítkem a dáme upravit, “Konfiugurace uživatele”, “Předvolby”, “Nastavení systému Windows”, “Mapování jednotek”, “nová položka”, “mapovaná jednotka”
- Zde dáme mezi lokaci opět obrácená lomítka: \server-brezsky\HOME (JEN TAKTO)
- Dáme zvolíme náš DISK, který jsme používali v minulé sekci (současně to byl disk M), a dole zaškrtneme 2x poslední možnosti (show all drives, show this drive)
- Současně se přihlásíme na klienta a zjistíme, zda se nám disky ukazují
POKUD ANO, CELÝ PROCES MŮŽEME OPAKOVAT ZNOVA (TENTOKRÁT NE DOMOVSKOU SLOŽKU HOME, ALE SKOLA)
-U SKOLY DÁME NAPŘ. “ZADANI”, “VYLETY”
-Nyní klikneme u složky “ZADANI” na vlastnosti, sdileni, rozsirene moznosti, sdilet tuto slozku, pak zde ještě zůstat a kliknout na opravneni, vymazat everyone, pridat opet authenticated a zaskrnout navic “zmenit”.
Pak opět půjdeme zpět do vlastností, jen se překlikneme na zabezpečení, dáme edit a přidáváme jednotlivé uživatele (zak, jidelna, admin) a opet pridavame patricna opravneni (adminovi vse, zbytku deafult)
JELIKOŽ SE JIŽ NEJEDNÁ O DOMOVSKOU SLOŽKU, ALE JEN O ŠKOLU, PŘIŘAZOVÁNÍ U ACTIVE DIRECTORY JIŽ PROVÁDĚT NEBUDEME A JDEME ROVNOU NA MAPOVÁNÍ
U TOHOTO STYLU MAPOVÁNÍ JE ZDE OPROTI HOMU JEDNA ZAJÍMAVOST. KDYŽ PÍŠEME CESTU, NEPÍŠEME SKOLU, ALE ROVNOU SLOŽKU CO V NÍ JE, TUDÍŽ:
\server-brezsky\VYLETY
\server-brezsky\ZADANI
Zvolíme disk S (jako Skola) a dole opět zvolíme “Show this drive” a “Show all drives”, dále dáme použít a OK, opět na klientovi zkusíme, zda vše funguje
DÁLE JDEME NA DHCP:
-Správce serveru
-Přidat role a funkce
-Proklikat se (jen přidat na 4 okně DHCP), proklikat se (nic dalšího neupravujeme) a instalovat
- Po instalaci zvolit “dokončit konfiguraci DHCP”
- Dále se jen proklikat a zavřít (nic upravovat nemusíme)
VYTVOŘIT OBOR DHCP:
- ve Windowsu si vyhledáme DHCP, klikeneme na aplikaci DHCP
- Kliknout na náš server, pravé kliknutí na IPV4, nový obor, zadat jméno
- Jako startovací IP adresu si můžeme zvolit IP klienta (v našem případě 192.168.0.10) a konečnou dáme např + 10 (192.168.0.20) – případně to bude v zadání, zbytkem se proklikáme, u druhé nabídky IP adres již nic nezadáváme.
- Následně půjdeme na klienta, možnosti ethernetu, vlastnosti, IPV4 a u obou možností zaškrtnou (získat IP automaticky a získat DNS automaticky), dále si to zkontrolujeme tak, že dáme OK, klikneme dvojklikem na ikonku počítače -ethernet-, dáme details a zde bychom měli vidět adresu DHCP (možná i DNS) serveru stejnou, jako náš server (192.168.0.1)
OMEZENÍ MÍSTA (KVÓTY)
- Na serveru půjdeme do správce serveru, souborová služba a …., sdílené složky, scrollneme dolu na “kvóta” a nainstalujeme
- Následně se jen proklikat a kliknout na “nainstalovat”
-Instalační okno zavřeme, v levé horní tabulce vybereme, co cheme omezit (př. home) - Následně zvolíme “konfigurovat kvótu” (ve stejném okně jako jsme scrollovali dolu) a nastavíme
- Na klientovi bychom ten daný disk / tu danou věc měli vidět omezenou (klikneme na omezený disk, dáme vlastnosti, tam je vidět celková kapacita)
Následně na druhém PC nainstalovat Cobiana
- Připojíme do obou Virtualů “maturita-new”
- zvolit v instalaci (auto start for all users), zbytek proklikat, chyby po instalaci si nevšímejme (je to jen volume / installation log)
- otevřeme aplikaci v levém dolník rohu
- pluskem vytvoříme backup
- source je to, co cheme sdilet
- destination je to, kam to chceme sdilet (na jiny PC), takže klikeneme na manual a zadáme cestu ke složce, kde chceme backupy mít (v našem případě \192.168.0.10\Backups) – (NEBO DISK – v našem případě “\192.168.0.1\Y”) NADMĚRNÉ SLOŽKY SE OPĚT NEŘEŠÍ
!!!!!!! TEĎ POZOR PEDRO !!!!!!!!! ABY TI TO FUNGOVALO, MUSÍŠ TU SLOŽKU (NEBO DISK) BACKUPS SDÍLET, TO ZNAMENÁ: DEJ VLASTNOSTI BACKUP, SDÍLENÍ, SDÍLET TUTO SLOŽKU, POTVRĎ, ROZŠÍŘENÉ MOŽNOSTI, OPRÁVNĚNÍ, ZMĚNIT EVERYONE NA AUTHENTICATED USERS A OPĚT JIM PŘIDĚLIT “ZMĚNIT”, DÁLE VŠE POTVRĎ, OK, ZAVŘÍT.
— SLOŽKA NEBO DISK, KTEROU POMOCÍ COBIANA ZÁLOHUJEME V SOBĚ MUSÍ MÍT NĚJAKÝ DOKUMENT, JINAK BUDE BACKUP PRÁZDNÝ A NIC SE NEZOBRAZÍ —
— MŮŽEME ZDE NASTAVIT I ŠIFROVÁNÍ, KTERÁ FUNGUJE JAKOŽTO ŠIFROVÁNÍ DOKUMENTŮ” - Chyby při backupy u VOLUME SHADOW COPY SI NEVŠÍMAT – S TÍM NIC NEUDĚLÁME
- DÁLE OPĚT VE SDÍLENÍ DÁME ZABEZPEČENÍ, PŘIDÁME ADMINA PEDRA, DÁME MU VŠECHNY OPRÁVNĚNÍ, NAOPAK ŽÁKOVI PEDROVI PŘÍSTUP ZAKÁŽEME, ATD.
- Mělo by to fungovat
(TIPY: U compression dát .ZIP - Šifrování je v té stejné sekci)
Dále nainstalujeme Aviru na klienta (na server ne, je to placený a nepustí nás to přes instalačku):
Avira (jen na klientovi)
- klikneme na první ikonku, spustíme instalaci
- překlikneme si na “custom” instalaci !!!!
- install “avira free antivirus”
- dále se proklikat
- další okna proklikat
- u všeho ostatního se jen proklikat (typy virů nehcat na deafult – pokud v zadání není uvedeno jinak)
- zkusit scan
- nastavení dle zadání (případně žádný navíc)
- konec
Dále zprovozníme PDFCreator:
PDF Creator – instalovat 1.7 (kdyby tam byl peer to peer, tak zkusit 1.5.1)
-Vždy dát expert settings
- zaškrtnout server installation a možnost XP/2003
-Dále proklikat
Po instalaci:
NESPOUŠTĚT, ODKLIKNOUT POLÍČKO V POSLEDNÍ STRÁNCE INSTALACE
- set as deafult printer
- printing properties / general / print test page
- vlastnosti tiskárny / sdílení / sdílet tuto tiskárnu / vytvářet tiskové ulohy / zobrazit v adresari (ZAŠKRTNOUT VŠECHNY TŘI RADIO-BUTTONY)
- Pak půjdeme na klienta, vyhledáme tiskárnu (pokud to nepůjde přes control panels, zadáme do průzkumníku “IP klienta či serveru toho, kde je PDF Creator nainstalován -\192.168.0.1”, POTVRDÍME INSTALACI DRIVERŮ, dáme ji jako deafult printer a zkusíme vytisknout test page
V případě, že bude nutné jít do registrů (vždy tam, kde máme původní PDFCreator – např. server)
-Registry editor
- Computer / HKEY Local Machine / System / CurrentControlSet / Control / Print
- přidat nový DWORD (32 bit) s názvem RpcAuthnLevelPrivacyEnabled
(Následně zkusit na nefunkčním PC znovu vyhledat – pokud nám to nepůjde, tak vyhledat přes průzkumník IPserveru a zkusit najít tiskárnu – měla by tam být sdílená, následně kliknout na otevřít, nainstalovat drivery, atd.) - Set as deafult printer
- Print Test Page
- Následně každému uživateli přiřadit PDF tiskárnu v kontrolních panelech (najít / nastavit jako výchozí)
Instalace Keria:
Complete
Heslo k adminovi ke Keriu
Email domain! (brezsky.local)
server.brezsky.local se nechává
- Následně nastavit firewall pravidla pro PROGRAM (+ název)
- u příchozího i odchozího nastavit na “povolit připojení” (u odchozího si na to dát pozor a taktéž nastavit na povolit připojení)
- Kerio se spuští stylem “administrator console” v hledání Windows
Po spuštění v Keriu:
- Konfigurace
- Filtrování obsahu
- Antivirus
- Vypnout McAfee (kliknout na “použít” vždy !!!)
- Následně překliknout na SMTP server a dále kliknout na OpenRelay (použít !!!)
Jak udělat nového uživatele v Keriu?
- Překliknout na “nastavení domény”
- Zvolit “uživatelské ucty”
- Vytvořit nového uživatele
- Nastavit přihlašovací jméno a celé jméno
- !!! na 5.straně u vytvoření uživatele ve složce “práva” – u admina zaškrtnout “přístup pro čtení a zápis” a “tento uživatel má právo spravovat veř. složky”
— u normálního uživatele nechat odškrtnuté (nemá přístup ke správě) - Dále jen proklikat
Nyní importujeme uživatele z Active Directory:
- V sekci “uživatleské účty” v Keriu vpravo dole klikneme na importovat, “importovat z adresářové služby”
- Do sekci “jméno domény active directory” zadáme název naší domény: brezsky.local
- V sekci importovat ze serveru zadáme IP adresu našeho serveru: 192.168.0.1
- Přihlásit se jako uživatel: zadáme našeho administrátora ze serveru
- Heslo – zadáme heslo administrátora přímo ze serveru
(zabezpečené připojení dávat nemusíme) - Vybereme všechny uživatele kromě admina na serveru (zak, jidelna atd.)
- Nyní všem přidaným musíme změnit heslo
- ověřování překlikeneme na “interní databáze uživatelů” a nastavíme heslo
- Následně se překliknout na stahování POP3 schránek
- Přidat
- u záložky POP3 server zadat jen !!!!! “localhost” nehledě na jméno domény
- Pop3 uživatel je jméno uživatele s těmi malými písmeny (vždy se tam dával před chvílí vytvořený admin z KERIA !!! -adminkeriopedro-)
- Zadat heslo
- Dorušit na adresu (vybrat toho daného POP3 uživatele -adminkeriopedro-)
Následně musíme vyzkoušet, zda to funguje
- Klikneme na Edge
- Zadáme jakožto URL localhost
- přihlasíme se na POP3 uživatele (pak se můžeme přihlásit i na ostatní -adminkeriopedro-)
- Nechat při přihlašování zaškrtnuté “plnohodnotný”
- Dále si zkusit mail sám sobě (svůj mail zjistíme na Edge stránce Kerio – jako email od seznemu – uvodni stranka vlevo nahore)
- Následně zkusit běžnému uživateli poslat mail – pokud to funguje, vše je super a můžeme se přesunout na Thunderbirda u klienta”
Thunderbird:
- standardní nechat a jen instalovat
- firewall u thunderbida (PRO PROGRAM – prichozi i odchozi – u všeho povolit připojení – jako u keria -)
- Přihlásit na admina emailem i heslem z Keria!!!
- Na dašlí stránce kliknout na RUČNÍ NASTAVENÍ!!!!
- Změnit autentizaci na Heslo a zabezpečený přenos
- Rozšířené nastavení
- Kliknout na OK
- Přeskočit integraci
- Schválit bezpečnostní výjimku
- Následně odeslat sám sobě odesílací mail i na Thunderbirdu
- Následně nám to tam hodí chybu, klikneme na OK
- Překliknout na druhé okino a schválit bezpečnostní vjimku
- Překliknout se zpět na psaní mailu a odeslat zprávu
13. Zkontrolovat, jestli nám zpráva přišla (nové zprávy uvidíme dole, ne nahoře)
- Následně v případě potřeby vytvoříme dalšího uživatele (na KERIU!) a následně ho vytvoříme i na Thunderbirdu. Na Keriu (serveru) vždy vytváříme jako první
CERBERUS:
- U Keria se překliknout na služby
- Je tam HTTP a zabezpečený HTTP
- Změnit porty (HTTP z 80 na 83, zabezpečené HTTP ze 443 na 446)
- Kliknout dole na “použít” a “restarovat” (vše proběhlo uspěšně)
4.5. Vytvořit si složku na místním disku v “C” – např. Cerberus (zatím s ní ani při instalaci nic dělat nebudeme) - Instalovat Cerberus
- Udělat opět pravidla firewallu (tentokrát PORTY !!!!, ne program) (příchozí i odchozí – vše na povolit připojení)
- Nechat to na TCP + Konkrétní místní porty (21,22) / u příchozího i odchozího je to stejné
- Spustíme Cerberus, zvolíme “for personal use only”
- Vytvoříme NOVÉHO uživatele pro Cerberuse -ideálně admina, ale je to jedno- (tentokrát to již s Keriem nesouvisí)
- Home folder nastavíme na složku, kterou jsme vytvářeli
- Dole pro admina zaškrtneme všechny okno pro user permission
- Dále kliknout na Ne (po vyskakovacím okně), jinak se nám to bude načítat do nekonečna
- Nastavit na dalším okně další password (který se stejně nikde nebude využívat)
- Vše ostatní nechat a kliknout na finish
Vytvoření uživatele v Cerberusu:
Překliknout se do Users
Kliknout na “create a new user” ikonku vpravo nahoře
Dále vytvořit stejného admina, jako účet ve Windowsu (administrátorský), na kterým právě jsme
- Directory Path zase nově vytvořená složka Cerberusu
-Dole mu opět jakožto adminovi povolit zaškrtnou vše - Dále vytvoříme dalšího uživatele (např. TCP Josfiek)
- Directory Path zase nově vytvořená složka Cerberusu
- Directory permissions tentokrát nechat na ty, která tam jsou (nevyabírat vše)
- Kliknouit na Save
- Následně se u klienta přihlásíme na klientského admina
- Spustíme WinSCP (u toho si firewally nenastavují)
- Po startu instalace WinSCP zadáme do Host name IP adresu serveru (pokud ji nevíme, půjdeme na serveru – cmd – a tam zadáme IPConfig)
- Nahoře jak je file protocol SFTP, tak toho tam nechat
- Port number se nechává
- User name a heslo zadáme toho z Cerberuse
- po vyskakovacím okně klikneme u vykřičřníku na “ano”
- TEĎ PO PŘIHLÁŠENÍ SI TO ZAVŘEME A NYNÍ SE VRHNEME NA ULOŽENÍ DAT UŽIVATELE
- při dalším kliknutí na WinSCP zadáme opět jméno toho z cerberuse (bez hesla)
- SITE NAME I FOLDER NECHÁME NA VÝCHOZÍ HODNOTY
- Klikneme na OK a na dalším okně zadáme HESLO
- Následně máme uživatele uloženého
- To stejné provedeme po přihlášení na druhého klienta na našem klient Windowsu
- opět přetáhneme WinSCP na plochu
- zadáme opět IP serveru (přihlásíme se na druhý učet, který jsme si tehdy vytvořili v Cerberusu) a celý postup opakujeme
- opět ho stejným způsobem saveneme
Nainstalujeme XAMpp (všechno proklikat)
Pokud nám zde před instalací naběhne žlutý trojuhelník (chyba s UAC nebo tak něco), není problém – ignorujme ji
Po nainstalování spustit Xampp (windows vlevo dole “XAmpp control panel”, kliknout na křížky a zvolit “yes” – nainstlovat první 2 služby
- U obout dát start (měly by fungovat)
- Po instalaci kliknout na první službu Apache, kliknout na Config, vybrat první možnost (httpd.conf)
- až se nám otevře soubor, změnit “listen 80” na “listen 8080”
- Nyní restartovat služby
- půjdeme do firewallu (změnit PORT, ne program) – vypnout služby xamppu během nastavování firewallu
- vše nechat, jen připsat do portu zminovaný 8080 (opět povolit u příchozího i odchozího)
- následně zapnout služby
- zadat do edge do url “localhost:8080”
- měl by tam být xampp
- pokud chceme kerio, tak jen “localhost:83”
WordPress:
((FIREWALL SE NEDÁVAL))
- na místním disku C si najdeme xampp, htdocs a zde vytvoříme složku pro “wordpress” s názvem “wordpress” (s malým w)
- maturita new iso, WordPress last, extrahovat do námi vytvořené složky na xamppu “wordpress”
- Spustím znovu xampp
- U MySQL služby klikneme na “admin” (druhá možnost)
- potom, co se nám to neuspěšně otevře na edgi změníme na edgi nahoře url nadresu a přepíšene localhost na “localhost:8080” – zbytek url adresy necháme beze změny
- Nahoře klikneme na databázi
- Do jména datáze napíšeme “wordpress” a klikneme na vytvořit
- latin1swerdish (necháme) a klikneme na vytvořit
- edge můžeme zavřít
— pro jistotu restartujeme PC — - opět ho otevřeme, zadáme “ip adresu serveru”: 8080/wordpress”
- Klikneme na složku wordpress
- klikneme na lets´go
- vše necháme, akorát změníme username na “root” a heslo zde nebude žádné
- klikneme na “run installation”
- zadáme libovolný název stránky, username libovolný (vytváříme zase nového na WordPress)
- email např. z keria, ale je to jedno (může být libovolný)
- Zbytek nechat a kliknout na “install wordpress”
(18. pžihlásit se, kliknout na sample page, sjet dolu a kliknout na “your dashboard”)
(19. změnit v dashboard v settings u wordpress address a site adress z localhost na ip serveru, dole kliknout na save changes) - změnit u klienta url adresu v edgi či firefoxu na “192.168.0.1:8080/wordpress/wordpress/wp-login.php” a tím se dostat na login stránku u klienta (PŘIHLÁSÍME SE NA ADMINA, STEJNĚ JAKO NA SERVERU)
VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE VE WORDPRESSU:
- Ve WordPress dashboard u serveru kliknout na users, add new
- vyplnit údaje (včetně jména a přijmení), nesmí být 2 stejné adresy, u neadmina dole nechat “subscriber”, domenu nechat bez pridavku (staci napr. jen ucitelpedro, zbytek si wordpress doplni sam -.com-)
- Když nám do prvotně u Edge (firefoxu) na druhém uživateli hodí edge error, jen se zkus prokliknout na dashboard a přes ni třeba na přihlašovací stránku
FIREMNÍ POLITIKA:
((FIREWALL SE NEDÁVAL))
- U serveru si v active directory vytvořit uživatele / organizační jednotku v podobě pokusného králíka, na kterém to budeme zkoušet
- U serveru vyhledat “Správa zásad skupiny”
- Najít si skupinu s uživateli, kterým budeme dělat omezení (napr. v sekci skola to budou ZACI)
- Klikneme na ni pravým tlačítkem, vytvořit objekt zásad skupiny, příslušeně pojmenovat
- Pravé tlačítko, upravit
- Zvolit konfigurace uživatele, zásady, šablony pro správu, zvolit příslušnou věc, dvojkliknout, překliknout na povolit (povolit zakázání), dát OK.
ŠIFROVÁNÍ DISKŮ:
-VYPNETE PC
-KLIKNEME NA SETTINGS, DATA ENCRYPTION A NASTAVÍME (typ šifry -256 nebo -128 je jedno, případně dle zadání)
KLONOVÁNÍ
- PRAVÉ TLAČÍTKO, CLONE
Záhlaví a zápatí:
- kliknout na horní a dolní částobrazovky (záhlaví a zápatí)
- kliknout vlevo nahoře na “page number”
- zvolit bottom of page a plain (např.)
Záhlaví
-jen klikni nahoru a napiš jméno, ve všech nových stránkách ho automaticky budeš mít
Nadpisy
- jsou automaticky nahoře
Obsah
-kliknout nahoře na reference
- dát vlevo nahoře “table of content”
- vybrat třeba tu první
!!!! – dále používat nadpis u všech stránkách, jinak se nám do obsahu nepromítne !!!!”
“potom najet zpět na obsah, poklikat a dát update”
mělo by to tam být
OMEZENÍ MÍSTA (KVÓTY)
- Na serveru půjdeme do správce serveru, souborová služba a …., sdílené složky, scrollneme dolu na “kvóta” a nainstalujeme
- Následně se jen proklikat a kliknout na “nainstalovat”
-Instalační okno zavřeme, v levé horní tabulce vybereme, co cheme omezit (př. home) - Následně zvolíme “konfigurovat kvótu” (ve stejném okně jako jsme scrollovali dolu) a nastavíme
- Na klientovi bychom ten daný disk / tu danou věc měli vidět omezenou
VYTVOŘENÍ TABULKY:
Na horních podsložkách zvolit Insert (vložit)
- Zvolit table (tabulku)
Více info ohledně toho, jak má tabulka (a další věci) vypadat zde na odkazu od Shuchého: - https://sites.google.com/view/02-nastaven-ad-ds/firemn%C3%AD-s%C3%AD%C5%A5/00-zad%C3%A1n%C3%AD-2-i-cv-2?authuser=0 –